livinglakecountry.com Community Blogs The evolution of math in America... http://www.livinglakecountry.com/blogs/communityblogs Sat, 30 Aug 2014 08:11:00 GMT (Thanks goes to my cousin, Steve (once again) for providing this lesson in math via an e-mail...LOL!!! Good stuff!) ------------------------------------------------ Last week I purchased a burger at a fast food restaurant for $1.58. The counter girl took my $ 2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this? Because of the evolution in teaching math since the 1950s: 1. Teaching Math In 1950s A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit? 2. Teaching Math In 1960s A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit? 3. Teaching Math In1970s A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit? 4. Teaching Math In 1980s A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20. 5. Teaching Math In 1990s A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? ---------------------------------------------- Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. ) ---------------------------------------------- 6. Teaching Math In 2009 Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho? 7. Teaching Math In 2013 Who cares, just steal the lumber from your rich neighbor's property. He won't have a gun to stop you, and it's OK anyway cuz it's redistributing the wealth. en-us It's Hemmer Time http://www.livinglakecountry.com/blogs/communityblogs/its_hemmer_time.html http://www.livinglakecountry.com/blogs/communityblogs/its_hemmer_time.html Wed, 12 Jan 2011 13:39:14 PST